We are pleased to announce the York Culture Awards 2018 Finalists, as follows:

 

OUTSTANDING COMMUNITY ARTS PROJECT

Sponsored by York St John University

This award recognises a grassroots community arts project or event that brought the people of York together.

Winner
Explore Labs

Highly Commended
Fulford Rocks

Finalists
Biggest Ever Cake & a Cuppa
Dot Day Across Borders
York Mystery Plays

 

INSPIRATIONAL TEACHER

Sponsored by Yorkshire Education

This award recognises a York-based teacher that demonstrated an inspirational approach to developing creative talent.

Winner
Roger Ward

Finalists
Alison Forster
April Green
Ian Chalk

 

EXCELLENCE IN CULTURAL EQUALITY & DIVERSITY

Sponsored by Langleys Solicitors

This award recognises a programme or organisation that promotes equality, values diversity and/or challenges discrimination through cultural activities or projects in York.

Winner
Out of Character Theatre Company

Highly Commended
Beningbrough Hall (National Trust) ‘Sitters and their Stories’

Finalists
Access All Areas
Flattered Collective

 

OUTSTANDING CULTURAL FESTIVAL (SMALL)

Sponsored by Hungate York

This award recognises the best of small scale festivals (5,000 and under attendees) taking place in York.

Winner
York Early Music Festival

Highly Commended
TakeOver Festival

Finalists
art&York
Mini-Flower Festival (Bloom!)

 

OUTSTANDING CULTURAL FESTIVAL (LARGE)

Sponsored by York BID

This award recognises the best of large scale festivals (over 5,000 attendees) taking place in York.

Winner
York Festival of Ideas

Highly Commended
The Great Yorkshire Fringe Festival

Finalists
Future Engineers
York Balloon Fiesta

 

OUTSTANDING CULTURAL COLLABORATION

Sponsored by Viridian FX

This award recognises an organisation that has collaborated with a cultural partner to create an outstanding arts project or event in York.

Winner
Shakespeare's Rose Theatre & York Theatre Royal

Highly Commended
York Arts Education & Explore York

Finalists
York Museums Trust & The Civic
York Theatre Royal Youth Theatre & York Castle Museum

 

EXCELLENCE IN MEDIA ARTS

Sponsored by University of York

This award recognises the achievements of an individual or organisation in Media Arts. This could be for an individual piece or exhibition and can include (but is not limited to) Film, Graphic Design, Games Design & Digital Art.

Winner
Yorkshire's Jurassic World

Finalists
Engineering the Now
Northern Lights

 

OUTSTANDING PERFORMING ARTIST

Sponsored by The Grand Hotel & Spa

This award recognises a stand-out performer or group of performers in York including actors, dancers, musicians, singers, spoken word artists or comedians.

Winner
James Swanton

Highly Commended
Chechelele World Music Choir

Finalist
Ella Dunlop

 

OUTSTANDING LIVE PERFORMANCE

Sponsored by BHP Chartered Accountants

This award recognises a live performance in York and/or by a York artist(s) including dance, music, stage/theatre or comedy performances.

Winner
The Howl & The Hum

Highly Commended
Say Owt Slam: Clash of Champions

Finalists
The Secret Garden
York Music Forum Youth Jazz Orchestra

 

OUTSTANDING BUSKER

Sponsored by Gear4music

This award recognises an exceptional busker (or group of buskers) who perform on the streets of York.

Winner
Hyde Family Jam

Highly Commended
Charlie Swainston

Finalists
Rachel Croft
Sam Howarth
Simon May

 

OUTSTANDING VISUAL ARTIST

Sponsored by DC Architecture

This award recognises the achievements of an individual in Visual Arts. This could be for an individual piece or exhibition and can include (but is not limited to) painting, sculpture, printmaking, crafts, etc.

Winner
Sue Clayton

Highly Commended
Lauren Roberts

Finalists
Charlotte Graham
Jelena Lunge

 

EXCELLENCE IN WRITING

Sponsored by Shepherd Group

This award recognises an author, playwright, screenwriter or poet who has had an outstanding work published or performed.

Winner
Robert Powell

Finalists
Oz Hardwick
Pauline Kirk

 

RISING STAR

Sponsored by Bootham School

This award recognises a young person aged 21 or under who has made a significant cultural impact or produced an outstanding piece(s) of work.

Winner
Fran Christie

Highly Commended
Joe Lamyman

Finalists
Eva Tankova
Ralph Shuttleworth

 

BEST CULTURAL EXPERIENCE

Sponsored by Business Switch Gas & Electric

This award recognises the very best cultural experience that took place in York this year and can include (but is not limited to) events, exhibitions, creations, performances, etc.

Winner
Shakespeare's Rose Theatre

Highly Commended
The Secret Garden

Finalists
Cabaret of Dreams

 

CULTURAL CHAMPION

Sponsored by City of York Council

This award recognises an individual from the creative community, who has actively supported / significantly contributed to York’s cultural scene.

Winner
Delma Tomlin (Creative Director, National Centre for Early Music)